Nový rok téměř klepe na dveře. Jeho oslavy jsou v plném proudu. Nový rok, tedy 1. ledna je u nás v České republice státní svátek, podobně jako v ostatních zemích. Ne všude však platí 1. leden jako začátek nového roku. Čínský nový rok se řídí měsíčním cyklem a zpravidla připadá na datum mezi 21. lednem a 21. únorem, avšak v jiných částech světa není ani nebylo výjimkou ani to aby nový rok začínal v březnu či dokonce až v dubnu. V Egyptě dokonce rok začínal až/už na konci srpna. Ale nechme složitější astrologické procesy a výpočty stranou. Pojďme se na nový rok podívat z hlediska lidových zvyků a tradic.
Pověry – Nový rok podle dne v týdnu
Věřilo se, a možná stále věří v lidovou moudrost, předávanou pomocí různých povídaček či pranostik. Ani Nový rok není výjimkou. Říká se, že když Nový rok připadne na sobotu jako je tomu i letos, můžeme očekávat mnoho ovoce ale málo obilí. Kdežto kdyby byl třeba ve čtvrtek znamenalo by to mírnou zimu, větrné jaro, parné léto, pěkný podzim, hojnost ovoce i dostatečnou úrodu obilí naopak Nový rok v pátek nevěstil vůbec nic dobrého – oční nemoci, hrozbu války a vysokou úmrtnost a navíc k tomu chladné a vlhké počasí – zkrátka celé špatně. Jak moc se loňský páteční Nový rok podle pověry trefil posuďte sami. Příští rok nás čeká Nový rok v neděli, což podle pověry znamená mírnou zimu, úrodné jaro a větrné léto. Doufejme, že přicházející rok bude lepší než ten uplynulý.
Co jíst a čemu se vyhnout?
Stačí se řídit jednoduchým pravidlem, alespoň co se masa týče. Čím pomalejší zvíře tím lepší na talíři. Nemělo by se jíst nic od peří – aby štěstí neuletělo, žádná ryba – aby neuplavalo a ani žádná zvěřina – aby štěstí neodskákalo. Tradičním pokrmem je čočka, aby se vás držely peníze. Po vyřazení drůbeže, ryb a zvěřiny už nám zůstává “jen” prasátko. Vepřové maso se často objevuje na novoročních tabulích – třeba v podobě ovaru s křenem. Prasátko symbolizuje hojnost. Někdy se také peče vánočka do které se ukryje zrnko hrachu. Kdo na něj poté při konzumaci narazí bude mít celý rok štěstí.
Zvyky
Zasílání PF karet. Tyto kartičky údajně vznikly již v roce 1827 a začal je rozesílat hrabě Karel Chotek protože nechtěl strávit celý den vítáním novoročních návštěv. Vymyslel proto místo toho tuhle omluvenku. Zkratka PF stojí místo slov Pour féliciter, která přeložíme jako Pro štěstí. Aktivně využívat se však začaly až koncem 19. století, kdy se rozmohlo i posílání pohledů a graficky upravené novoročenky, tzv. “PFka” zůstali populární až dodnes. I když dnes už jsou velmi často nahrazeny jejich elektronickou formou.
Dalším známý zvykem jsou novoroční předsevzetí. Skončit s pitím, kouřením, začít šetřit nebo držet dietu. To jsou ta nejčastější předsevzetí. Důležité je nastavit si reálné cíle a plnit je krok po kroku.
Pověry – úklid
Na Nový rok by se nemělo uklízet – zametat, aby se nevymetlo štěstí. A obecně se vyhněte úklidu. Ten měl probíhat na Silvestra. Na Nový rok už se to nedožene. Říká se totiž, že na Nový rok by hospodyňky neměli uklízet, aby se v novém roce neudřely. A ani štěstí si přece vyhnat nechcete. Neměli by se ani vynášet odpadky a také nesmíte mít prádlo na šňůře – to prý přináší neštěstí a dokonce i smrt! Z domu nic nevynášejte, aby to potom v roce nechybělo. Také se nemá nic půjčovat. V kapse mějte peníz a peníze se vás budou držet celý rok.
A určitě víte že jak na Nový rok, tak po celý rok, takže se určitě vyhněte hádkám. Zkuste brát celý den pozitivně a všemu negativnímu se pokuste vyhnout. Zvykem je také sejít se společně u večeře abyste spolu zůstali celý rok. Podle prvního hosta v novém roce se dalo předpovědět jaký bude nadcházející rok. Pokud vešlo dítě či mladý muž nebo dívka bylo to dobré znamení. Stařec nebo stařenka přináší smůlu.
Pranostiky:
S Novým rokem se pojí opravdu mnoho pranostik, převážně spojených s počasím.
Na Nový rok o slepičí krok
Na Nový rok, do zimy skok.
Když se rok se zimou a sněhem počíná, slibuje dost chleba, ale málo vína.
Na Nový rok bláto, na Velikonoce sníh.
Ve dne jas, v noci mráz
Když začátkem ledna krásně, budou zjara bouřky časně
Je-li dopoledne na Nový rok pěkně, bude příznivé počasí o žních v kraji, je-li pěkně odpoledne, bude o žni pěkně na horách
Jsou-li červánky v novoroční den, přinesou jistě samou slotu jen
Klidné a tiché Nové léto vyznamenává příznivý a úrodný rok
Na Nový rok ráno nebe rudé – nepohoda, svízel velká bude
Novoroční noc jasná a klidná, bude povětrnost pro úrodu vlídná
Nový rok tmavý – Velká noc bílá
Vane-li na Nový rok vítr od půlnoci, vyznamenává to neúrodu
Když v lednu mnoho prší a málo sněží, z polí, luk i zahrad se málo těží.
My vám přejeme mnoho úspěchů a zdraví v novém roce 2022!