Na Hromnice o (den) hodinu více… 1. Díl

Slavný film Na Hromnice o den více asi známe všichni, pranostiky však praví něco jiného, jsou skromnější – Na Hromnice o hodinu více. Svátek Hromnice se slaví 2. února a pro křesťany představuje hlavně Svátek Uvedení Páně do chrámu. Pro pohany je to svátek oslav vítání jara, zima je za svou půlí a jaro už se blíží. V této době je také možné se setkat se jménem či označením Imbolc, jímž Keltové označovali – svátek světla, v tom se shodnou Hromnice křesťanské i pohanské: Světlo hraje velkou roli. My se dnes zaměříme na tradici Keltskou a v příštím díle se podíváme na oslavy a příběh křesťanský.

Bohyně Brigit

Irská keltská bohyně Brigit, jejíž jméno znamená vznešená nebo výšinná, je bohyně plodnosti, úrody, dobytka. Při svátku Ibolce se uctívá v jedné ze tří jejich podob a to konkrétně v panenské podobě kdy čeká na Boha Slunce. Je známa jako bohyně léčitelů, básníků, kovářů, zrodu a inspirace, je bohyní ohně a domácího krbu, a patronkou válečnictví. Pomáhá ženám v těhotenství a při porodech. Je považována za patronku Irska. Setkáme se i se Svatou Brigitou ale o té zas příště. 

Kdy, kdo nebo co byl Imbolc?

Jedná se o 1 ze 4 velkých keltských svátků. Klasickým symbolem je oheň. Je velmi těžké určit přesnou dobu, kdy se svátek Imbolc slavil. Podle dnešního kalendáře by to bylo přibližně právě kolem 1. únor, 40 dní po zimním slunovratu, což se později slilo dohromady se svátkem Hromnic. Jedná se o svátek keltský, kdy zima, stařena Brigit, je pomalu na ústupu a přenechává vládu jaru, jež symbolizuje opět ona ale znovuzrozená v panenskou bohyni Brigit. Svátek Imbolc získal své označení ze starého irského slova Olmec a je symbolem začátku jara je spojen s prvními květy a bahněním ovcí. Symbolizuje nové začátky, naději i víru v brzký konec zimy a lepší budoucnost; příslib úrody a plodnosti. Svou roli samozřejmě hrají i přibývající světlo, jehož nárůst Keltové, jež žili v úzkém kontaktu s přírodou, pocítili znatelněji než my dnes. Od slunovratu do Imbolce se opravdu prodlouží den, jak říká pranostika –  o hodinu. 

Tradice ohňů

Ne nadarmo bývá svátek Imbolc označován jako svátek ohňů. Podle tradice se po západu slunce rozdělaly ohně, které se nechával hořet až do rána. Velké ohně se rozdělávali u vchodu do domů a měli zajistit bezpečí a ochranu před krupobitím a bouřkami, zejména před úderem blesku. Kovářské výhně se rituálně nechávaly vyhasnout a zapálit je znovu mohly pouze panny. Svíčky jež hořely v domě si ženy přes zimu samy vyráběly a posléze je nechaly druidy posvětit, aby je na den svátku mohli zapálit. Stavili se do oken spolu s chlebem nebo přímo na čerstvý sváteční pecen chleba. Svíce měly ochránit dům před bouřemi a jinými přírodními vlivy.

Co se dál dělo venku? 

Brigit, bohyně plodnosti byl uctívaná třeba také panenkou vyroubenou ze slámy a krásně oblečenou. S tou obcházeli ženy a dívky celé území vesnice do tvaru kruhu, aby ochránili tímto magickým kruhem své domovy. Navíc si vyráběly kříže podobné indické svastice a věšely je nad dveře, trámy nebo na stromy. Keltové věděli, že každé semínko v zemi se už za chvíli začne připravovat na klíčení a tak se už vyrývali první symbolické brázdy na polích do které se lily medoviny a pivo a zaorával chléb a koláče jako oběť matce Zemi pro bohatou úrodu. 

Během oslav nemuselo být obydlí nijak obzvlášť vyzdobené. Stačilo do domu umístit bílé květiny a svíce. Uctívané byly především květiny jarní, jejichž čas měl již brzy nadejít – sněženky, fialky, bledule ale také andělika, bílý vřes a myrha. 

Oslavy

Při pálení slavnostních ohňů člověku vyhládne, ostatně jako při každé oslavě a tak i s tímto svátek bylo spojené hodování. Byly připraveny velké slavnostní hostiny, kdy na stole nesměly chybět mléčné výrobky, zejména kvůli tomu, že se začínaly telit krávy a bahnit ovce. Pekly se speciální koláče, zdobené pečivo a dělaly se jídla z kysané smetany. Na tole nesměli v jídle chybět ani rozinky, které symbolizovaly slunce. Pila se medovina nebo kořeněná vína.

Při oslavách se scházeli lidé ze širokého okolí, užívali si dobrého jídla, pití i tance a radovali se z blížícího konce zimy, podobně jako je tomu v období našeho masopustu.

 

Udělejte si i vy doma pohodlí a oslavujte:

Navštivte naši nabídku vonných svíček a k tomu si vyberte něco z mléčných výrobků, či sáhněte po něčem ostřejším – třeba po vínu  nebo pivu.  K tomu se skvěle hodí něco na zobání – oříšky, brambůrky a tyčinky najdete v nabídce slaných pochutin.  

A také nezapomeňte, že svátek oslavuje nové začátky –  vše pro úklid najdete v naši nabídce domácnost.