Jak ušetřit za elektrickou energii: Díl 1.

Ceny elektřiny šplhají opravdu vysokou rychlostí a tak mnoho z nás hledá různé způsoby jak a kde ušetřit. I vás to zajímá? Tak to jste tady správně. V prvním dílu naší série se podíváme například na to jak ušetřit v kuchyni. Spoustu věcí už možná víte a říkáte si má to ale cenu? Na to vše a ještě více se vám pokusíme v dnešním článku odpovědět. 

Vypínejte spotřebiče nejen ovladačem ale i ze zásuvky

Říkáte si, že když vypnete televizi ovladačem nebo třeba počítač přepnete do režimu spánku tak že nespotřebovává žádnou energii? Omyl! I když jsou spotřebiče v režimu stand-by stále spotřebovávají elektřinu. Musíte zvolit trochu jiný způsob a to vypnout je na “tvrdo” ze zásuvky. Máte-li spotřebičů více určitě tady oceníte praktické prodlužovací kabely s vypínačem. Ten zabrání tomu, aby vám spotřebiče mimo dobu používání spotřebovávali proud. Říkáte si že je to zbytečné? Kolik tím tak můžete ušetřit? Budete se asi divit ale tato spotřeba se může za rok klidně vyrovnat jedné dvanáctině roční platby – v případě měsíčních záloh tak celou jednu zálohu ušetříte. Mezi spotřebiče které je třeba si ohlídat  patří například televize, počítač, nabíječky telefonů i nabíječky notebooků ale také Wi-Fi routery nebo třeba hifi a rádio soustavy. Nejnižší spotřebu zařízení, která používáte na surfování po internetu má samozřejmě chytrý telefon, následuje notebook a poté až stolní počítač. Notebook má asi o polovinu nižší spotřebu v provozu a asi 10x nižší spotřebu v režimu stand-by.

Vyměňte staré za nové

Víte-li o sobě, že na vypínání nebudete myslet, myslete na to už při výběru nového spotřebiče a vyberte ten s nejnižší spotřebou v klidovém neboli stand-by režimu. Máte-li doma mrazák ještě po babičce a je-li vám líto ho vyhodit protože je ještě pořád funkční myslet na to že za několikaletou spotřebu starého spotřebiče by jste mohli téměř pořídit spotřebič nový. Jak moc je spotřebič úsporný určuje jeho energetická třída, kterou naleznete na štítku spotřebiče. Třídy jsou označeny písmeny A+++ až G, s tím že "největší žrouti" energie jsou označeny písmenem G a nejlépe šetří energii spotřebiče třídy A+++. A co to pro vás vlastně znamená? To si uvedeme na příkladu: Za spotřebič třídy D zaplatíme za 10 let přibližně 14 tisíc korun, za spotřebič třídy A+++ je to však za ten samý časový úsek o 8 tisíc méně! a to asi 6 tisíc korun. To dělá 800 korun ročně a to pouze za jeden spotřebič. V tomto případě se rozhodně vyplatí pořídit úspornější zařízení. 

V kuchyni 

Jak ušetřit v kuchyni? Začneme u ledu – ledničkou. Tu umístěte ideálně na suchém a chladnějším místě. Vyvarujte se umístění vedle sporáku či trouby, ale také mimo topení. Spíše než rohy ji svědčí otevřené prostory. Pakliže ji stavíte do rohu nestavte ji příliš blízko zdi aby kolem mohl proudit vzduch. Teplotu uvnitř chladničky udržujte kolem 5 stupňů, v mrazáku kolem – 18 stupňů. Čím nižší  teplota tím vyšší spotřeba, nenastavujte tedy teplotu nižší než potřebujete. Mrazničkám i chladničkám dopřejte jednou za čas – alespoň jednou za rok –  extra péči a opatrně, avšak pečlivě očistěte jejich chladič od prachu, protože prach omezuje chlazení a tím stoupá spotřeba energie. Těsnění kolem dveří chladničky a mrazničky musí přiléhat po celém obvodě, občas je omyjte teplou mýdlovou vodou či speciálním čisticím prostředkem. Mrazničku pravidelně odmrazujte, už i několika milimetrová námraza znamená výrazně vyšší spotřebu. Do mrazáku nikdy neukládejte otevřené tekuté potraviny, i zmrzlé tekutiny se odpařují a vytvářejí tak námrazu. Pokud chcete do lednice uložit pokrmy, počkejte na jejich vychladnutí. 

Během vaření používejte vhodné nádobí, hrnce s rovným dnem ušetří až třetinu energie. K delšímu vaření využívejte tlakový hrnec, který nejen že vám ušetří až 40 % elektřiny ale také až třetinu času. Při vaření používejte pokličky, ty také sníží dobu přípravy a tím spotřebovanou energii. Pokud máte elektrický sporák využijte k ohřátí vody spíše rychlovarnou konvici, která je úspornější. Během pečení zbytečně neotevírejte dvířka a používejte horkovzduch. Ten můžete nastavit o 20 až 30 stupňů méně a tím ušetřit asi třetinu energie.

Myčku zapínejte jen když je plná a zvolte úsporný program. Používejte kvalitní tablety do myčky, které si poradí se špinavým nádobím i při nízké teplotě. Z naši nabídky vybíráme:

Dreft Platinum All in One Citrus gelové kapsle do myčky 90 ks

Somat Gold čistící tablety do myčky XXL 50 ks, 960g  


Na další tipy jak ušetřit za energie se podíváme příště, ale chcete-li ušetřit i jinde podívejte se na zlevněné v naší akci  SLEVOVÉ TORNÁDO.