Jak se starat o myčku nádobí

Myčka na nádobí už se stala součástí téměř každé domácnosti a je považována za cenného pomocníka. Mytí a utírání nádobí nepatří mezi oblíbené činnosti, ale bohužel bez mytí nádobí to bohužel nejde, pokud tedy ovšem nepoužíváte pouze jednorázové nádobí. Tohle všechno ale myčka zvládne, rychleji a dokonce ještě šetří vodu. Myčka běží proto opravdu často – téměř denně, u vícečlenných domácností dokonce i třeba víckrát za den. Víte ale jak myčce péči vrátit? Jak se o ni starat a co vše je potřeba dělat? Na to se dnes podíváme zblízka.

Čištění je nutnost...

Ano i myčka se musí čistit. Za tu kopu nádobí, co za vás umyje si to ale zaslouží. Čistit bychom ji měli pravidelně a to alespoň jedenkrát měsíčně. Pokud ji nebudeme čistit výrazně se sníží její kvalita mytí, přibude zápach a navíc se zvýší i provozní výdaje.
Čištění zahájíme vyčištěním filtru, ten vyjměte a opláchněte pod tekoucí vodu. Případné zbytky nečistot a mastnoty odstraňte pomocí houbičky a mycího prostředku na nádobí. Umytý filtr vraťte zpět na původní místo. Myčku bez něj nikdy nezapínejte! Čištění samotného filtru by mělo být pravidelnější než samotné čištění celé myčky a to každé dva týdny, v případě viditelného znečištění častěji.

Houbičky i různé mycí prostředky najdete v naši nabídce prostředků na mytí nádobí.

Spolu s mytím filtru je třeba myslet i na ostatní části myčky, zejména ramena vodních trysek ve kterých se často usazují zbytky jídla. Ramena proto opatrně vyjměte a propláchněte vodu a případné zbytky jídel odstraňte. Jednou za měsíc také vyndejte košíky na nádobí a omyjte je horkou vodu. Máte-li tvrdou vodu je třeba také doplňovat do myčky změkčovací sůl. Pokud tak tvrdou vodu nemáte postačí i multifunkční tablety, které ji obsahují spolu s mycími látkami.  

Vyzkoušejte multifunkční tablety z naší nabídky

Frosch Tablety do myčky All-in-1 s vůní limetky - bio, 26 ks 

G&G Tablety do myčky 10 v 1, 40 tablet, 720g

Somat excellence 4-in-1 48 ks, 830,4g 

Nezapomeňte také vyčistit dveře myčky, prostor pod dveřmi (zevnitř i z venku) a hlavně důkladně vyčistěte těsnění kolem dveří. Kousky jídla mají tendenci se tam schovávat a způsobovat tak nepříjemný zápach, ale také plísně! Pro omezení tvorby zápachu použijte vůně do myčky. 

Čištění zakončete samočistícím programem či pomocí speciálních mycích prostředků. 

Pokud vaše myčka nemá samočistící program, zkrátka ji pusťte na program s nejvyšší teplotou.

Na výběr jich je opravdu mnoho, liší se ve formách ale i druhu použití. 

G&G Čistící prostředek na myčky nádobí 250 ml, ve formě gelu se používá se samotným mycím programem či prázdnou myčkou. 

Finish Kapsle na čištění myčky 3 ks, speciální kapsle jež odstraňují mastnotu a vodní kámen a pročistí i trysky, filtr a odpad. Pouští se s mycím programem a prázdnou myčkou.  

Somat čistič myček v tabletách 3 ks, čisticí kapsle, které čistí bez nutnosti použití samostatného programu či prázdné myčky. Prostě se použijí místo obvyklé kapsle či tablety. 

...ale prevence je základ

Do myčky na nádobí vkládejte vždy nádobí beze zbytků jídla. Není nutné ho předmývat ale pouze odstranit zbytky jídel. Myjete-li nové nádobí či například různé sklenice, před nandáním do myčky je zbavte papírových samolepek. Ty se stejně jako zbytky jídla v myčce mohou usadit a způsobit neplechu ve filtru. Navíc se lepí na ostatní nádobí.  Myčku vždy nechávejte otevřenou aby v ní mohl proudit vzduch a ona tak nezatuchla. Nádobí vždy skládejte do myčky tak, aby se o sebe nemlátilo a zároveň nebránilo v točení ramenům. Také je nutné nenechávat nic volně se pohybovat, zejména když zapínáte pouze napůl naplněnou myčku vždy dbejte na to aby bylo nádobí pokládáno tak aby nemohlo létat ze strany na stranu. Zabráníte tak uraženým talířkům, hrnečkům či otočeným plastovým miskám plných vody. 

Mějte také na mysli, že do myčky nádobí rozhodně nepatří: dřevěná prkénka a vařečky, plastové misky(není-li na nich uvedeno jinak), ostré  nože, sklo a porcelán s ozdobnými detaily –  veškeré skleněné či keramické výrobky s kresbami či zlatým zdobením a obrázky z přelomu milénia to rozhodně nezvládnou. Nepatří do ni také teflonové nádobí ani termo nádobí. U termosek hrozí narušení izolační vrstvy. Rozhodně si také rozmyslete mytí svícnů od vosku, popelníků ale i nádobí od špenátu, vše uvedené vám spolehlivě ušpiní ostatní nádobí a za to to nestojí. Raději těch pár kousků umyjte v ruce.

Avšak naopak do ní nemusíte dávat jen nádobí. Dobře si poradí s gumovou obuví či hračkami, rošty na pečení a grilování, houbičkami na nádobí či miskami na mýdlo. S opatrností je možné v ní mýt i skleněná stínidla lamp či lustrů, čistící kartáče ale i lopatku na smetí i se smetáčkem. 

Tipy na závěr

Pokud chcete šetřit přírodu, dejte pozor na to jaký program zvolíte. Nejkratší rozhodně neznamená nejekologičtější. Volte proto program s názvem “ECO”. Přírodu také můžete šetřit používáním šetrných čističů z octa či bio čističů například značky Frosch. Pro úsporu vody nádobí před vložením do myčky neoplachujte. Správným používáním a péči prodloužíte životnost a funkčnost své myčky. 

Klikněte pro více produktů z kategorie prostředky na nádobí a do myčky.