Jak se chránit před otravným hmyzem: Komáři, mouchy i mravenci

Bojujete s mravenci, mouchami, komáry nebo jiným obtížným hmyzem? Všestranný a účinný odpuzovač přitom máte ve své kuchyni mezi kořením. Skořice je v tomto ohledu výborným pomocníkem. Proti hmyzu se dá využít jak mletá či celá, tak ve formě esenciálního oleje. Jak si vyrobit domácí univerzální postřik nebo odpuzovač komárů, mravenců i banánových mušek?

Skořice jako přírodní repelent

Zatímco my se její vůně a chutě nemůžeme nabažit, hmyz před ní prchá. S přicházejícím létem je dobré se vyzbrojit odpuzovači na všechny možné druhy lezoucích i létajících nezvaných hostů. Úplně k tomu ale postačí samotná skořice. Mnohé studie prokázaly, že její účinné látky (zejména eugenol, ale i cinnamaldehyd, cinnamyl acetát a anethol) dokážou odpuzovat komáry a dokonce hubit i jejich larvy. Není proto divu, že jsou složky skořicové silice rovněž velmi oblíbenými surovinami přírodní kosmetiky a repelentů.

Jak skořicí zapudit komáry

Jako repelent je ideální používat skořicovou silici (éterický olej). Účinně bude v interiéru i exteriéru fungovat nejen v aroma lampách, difuzérech a zvlhčovačích, ale také přímo na těle. Nezapomeňte nicméně předem vyzkoušet, jak na ni vaše kůže reaguje (stačí pár kapek na předloktí). Pokud jste na skořicovou silici citliví, zřeďte ji rostlinným olejem, například mandlovým, jojobovým, bambuckým apod. Stačí pár kapek na předloktí nebo jiné části těla, kterou chcete chránit, a komáři se vám vyhnou obloukem.

Domácí recept na repelent

  1. Smíchejte 10 kapek skořicové silice s 50 ml nosného oleje (např. mandlového, jojobového nebo olivového).
  2. Přelijte směs do tmavé skleněné lahvičky s rozprašovačem.
  3. Před každým použitím dobře protřepejte.
  4. Aplikujte na odkryté části těla a vyhněte se oblasti očí a úst.

Tento domácí repelent je nejen účinný, ale také přírodní a šetrný k pokožce. 

 G&G Skořice, jemně namletá 40g 

Autan sprej repelent proti klíšťatům 100 ml 

Mravenci ji nesnáší, skořicí je zastavíte

Na mravence zase mnohem lépe funguje skořice mletá. Obloukem se totiž vyhýbají jak její chuti a vůni, tak struktuře. Koření proto jako bariéru nasypte všude tam, kde by se mravenci mohli vyskytovat: kolem oken a dveří, na poličky ve spíži nebo pod zahradní posezení. Do jejich blízkosti můžete samozřejmě položit i celé tyčinky.

Další způsoby použití mleté skořice proti mravencům

  1. Zahrada: Mletou skořici se doporučuje přimíchat i do hlíny v truhlících nebo na záhonech, abyste zabránili tvorbě podzemních chodbiček. Jako bonus bude v půdě působit proti plísním a řadě dalších škůdců.
  2. Domácnost: Nasypte skořici do rohů místností, kolem základny spotřebičů a tam, kde vidíte mravenčí cestičky.
  3. Spíž: Umístěte malé misky se skořicí do spíže a skříní, aby se mravenci vyhnuli těmto místům.

Už naše babičky přidávaly do mísy ovoce několik tyčinek celé skořice. Její aroma totiž účinně odpuzuje malé banánové neboli ovocné mušky a zabraňuje jejich množení. Nejen v létě tak od nich budete mít konečně klid.

TIP: Domácí past na octomilky

Smíchejte jablečný ocet s trochou mycího prostředku a dejte tuto směs do malé misky. Zakryjte ji potravinářskou fólií s několika malými dírkami. Octomilky se 

dostanou dovnitř, ale ven už ne.

Zbavte se much v domácnosti

Skořice je rovněž efektivní jako odpuzovač velkých much a jejich larev. V tomto případě ji lze použít celou i mletou. Klidně nasypte dostatečné množství skořice na dno odpadkových košů a venkovních popelnic, případně všude tam, kde s mouchami často bojujete.

Odpadkové koše: Nasypte skořici na dno koše, aby se mouchy držely dál.

Okna: Umístěte misky s mletou skořicí na parapety.

Popelnice:  Přidejte několik tyčinek celé skořice do popelnic, aby se mouchy vyhnuly i těmto místům.

Krok číslo jedna, jak jejich návštěvám předejít, je jednoduchý – stačí vybavit okna sítěmi proti hmyzu. Pokud je však nemáte a nehodláte pořizovat, bude se vám hodit ještě pár dalších rad.

Bylinky: Umístěte na okna citronovou trávu, rozmarýn, libeček, mátu, levanduli a bazalku. Tyto bylinky zaženou nejen mouchy, ale i komáry.

Hřebíček: Vsypte hřebíček do vody a misku s ní položte na parapet. Vodu dolévejte, aby miska nevyschla. Odpudíte mouchy a vosy.

Aeroxon lapač hmyzu s návnadou 4 ks 

Dejte sbohem komárům

Přítomnost komárů není nic, co byste doma chtěli, že? A právě proto je dobré zakročit už preventivně. Existují chemické repelenty, ale vsadit můžete také na osvědčenou přírodu, zejména, pokud máte doma malé děti a domácí mazlíčky.

Levandule: Pěstujte na oknech voňavou levanduli, kterou komáři nemají rádi. Navíc se vám bude skvěle spát.

Citronella: Pomáhá také citronella, kterou použijete například ve formě esenciálního oleje. Zapalte si svíčku do aroma lampy a můžete mít okna dokořán.

Raid insekticidní spirála proti komárům 1 ks 

Bojíte se pavouků?

Fobie z pavouků je poměrně častou záležitostí – a není nic příjemného nějakého toho nohatého návštěvníka potkat doma. Můžete s nimi zatočit pomocí několika různých triků.

Kaštany: Podle našich babiček pomáhají kaštany. Nasbírané na podzim stačí umístit na parapety a všude tam, kudy se mohou dostat dovnitř.

Eukalyptus: Odborníci doporučují eukalyptus. Můžete jej opět pěstovat jako bylinku a použít lze také esenciální olej. Pravidelně ho přidávejte do vody na vytírání a domácnost tak provoňte.

Pozor na vosy

Vosy mohou být nejen  nepříjemné, ale také nebezpečné, zejména pokud máte alergii na jejich bodnutí. 

Citron a hřebíček: Rozpulte citron a zapíchněte do něj hřebíček. Tento voňavý a odpuzující prostředek můžete umístit na stůl během pikniku nebo grilování.

Octová past: Smíchejte ocet s cukrem a dejte tuto směs do malé misky. Vosy budou přitahovány k octu a cukru, ale utopí se v tekutině.

Rozlučte se s octomilkami

Podobně jako na vosy si snadno vyrobíte past na octomilky. PET lahev rozřízněte a opatřete folií, případně alobalem s dírkami. Dovnitř dejte džus nebo ovocný sirup. Mušky se dostanou dovnitř, ale ne ven. Nebo do misky vlijte trochu piva, malé mušky se rychle slétnou na hostinu a vy je pak jednoduše vysajete vysavačem.

Pravidelně uklízejte a vynášejte koš a především zbytky – jedině tak octomilky nenalákáte a nebudete se jich muset zbavovat. A když už vás navštíví? Jednoduché pastičky koupíte také v drogerii.



Pro více receptů a inspirace navštivte naši rubriku  Blog a recepty