Druhá květnová neděle je již tradičně Dnem matek, alespoň tedy u nás v České republice. Tento den, Den matek, se řadí mezi oblíbené svátky a je o dost populárnější než třeba Den otců. Od kdy slavíme tento svátek? Kdy se slaví ve světě? Oslavte tento den a udělejte maminkám radost, protože si to zaslouží! A čím svoji maminku potěšit? O tom všem se dočtete v našem článku.
Od kdy a kdy se svátek slaví ?
Oslavy mateřství a maminek sahají už pěknou řádku let zpátky. Ve Velké Británii pochází tento svátek již z 16. století u nás se objevil až na počátku 20. století ale po druhé světové válce jej zastínil mezinárodní den žen. Den matek se u nás tedy začal slavit až po revoluci. V Británii se svátek slavil jako neděle matek a sloužící dostávali volno, aby se za svou matkou mohli vydat. Tato neděle se slavila během předvelikonočního období – čtvrtou postní neděli, někde se svátek slavil podobně, ale hlavním bodem byl návštěva “rodného” kostela. I přes to, že je svátek více populární než den otců ne všichni ho u nás slaví. Do Česka jej přinesla dcera Tomáše Garrigua Masaryka v roce 1923. Původně vycházely oslavy z americké tradice, která vznikla v roce 1907.
Svátek ve světě
V Česku, jak jsme již zmínili, slavíme Den matek druhou květnovou nedělí. Letos tedy 8. května, v roce 2023 to pak bude 14. května. Na Slovensku slaví tento svátek ve stejný den. Protože oslavy tohoto svátku se k nám dostali ze Spojených států i v USA se slaví druhou květnovou neděli, stejně jako v Kanadě a mnoha dalších zemích v EU.
Ve Velké Británii a Irsku se svátek slaví čtvrtou postní neděli. V Norsku se slaví druhou únorovou neděli. V mnoha arabských státech se Den matek slaví na den jarní rovnodennosti. Letos slavíme Den matek ve stejný den jako na Slovinsku, kde jej slaví 8. května. První květnovou neděli se svátek slaví ve Španělsku, Portugalsku, Maďarsku a Lotyšsko. V Polsku se slaví 26. května, v Lucembursku druhou červnovou neděli.
Ve Francii se nejčastěji slaví poslední neděli v květnu nebo první neděli v červnu.
Jak se slaví
V mnoha zemích bývá zvykem odlehčit na tento den maminkám od jejich každodenních povinností. Péči o děti přebírají tatínkové, případně starší potomci pomůžou s mladšími. Maminky tak získají zasloužený den odpočinku. Děti většinou ve školách a školkách vytvářejí maminkám různá přáníčka.
Čím maminku obdarovat
Nejvíce určitě potěší dárky vyrobené ručně dětmi, rozhodně však nešlápnete vedle pořídíte-li něco sladkého či květinou, v závislosti na tom, co má ráda. Častým a oblíbeným dárkem je také společná fotografie! V mnoha obchodech najdete spoustu dárkových předmětů přizpůsobených právě pro tento svátek. V některých zemích je zvykem pozvat maminku na večeři. Menší děti maminku dozajista potěší třeba obrázkem, ty starší mohou s pomocí tatínka vyrobit třeba domácí mýdlo.
Co najdete u nás?
Způsoby, délka a termíny oslav se liší, ale základní myšlenka vyjádření vděku osobě, která pro nás udělala víc než kdokoliv jiný na světě, je všude stejná. Květinu a čokoládové pralinky lze považovat za nikdy nestárnoucí volbu. Proto se nebojte ke Dni matek sáhnout po nestárnoucí klasice. V naši nabídce najdete mnoho bonboniér a jiných sladkostí.
Výtečné bonbony Ferrero Raffaello bonboniera 260g, které za vás řeknou „Více než tisíc slov.“
Ferrero Rondnoir 14 ks, 138g pralinky v hořké čokoládě.
Ferrero Rocher 25ks 312g, pralinky s ořech v mléčné čokoládě.
Storck Merci Ovocný výběr 250g, s její pomocí snadno vyjádříte vděk, za to že je tu s vámi.
Ritter Sport čokoládová kostka Dankeschön 22 ks, 176g, slovo děkuji trochu jinak.
Potěšit také mohou i vonné svíčky: G&G Vonná svíčka ve skle - lesní plody 1 ks
Pro ještě více produktů navštivte naši nabídku Bonboniéry.
Pranostika na květen:
Májová vlažička - naroste travička; májový deštíček - poroste chlebíček.
Stanislavova jařice, Urbanův oves a Vítův len vyhánějí hospodáře z domu ven.