Čistota půl zdraví - Část 1.

Podzim nás pomalu vítá a léto se loučí, děti jsou zpět ve škole a kvůli změnám počasí opět začíná (nejen) chřipkové období. Nejen kvůli tomu bychom všichni měli dbát zvýšené hygieny a krom základních hygienických pravidel pečovat i o svůj domov, ale také třeba o prostředí dětí ve školy a nebo o svá pracoviště. A to nejen tím udržovat tyto prostory v čistotě, ale také o jejich dezinfekci. Nic se nemá přehánět, ale jednou za čas je potřeba udělat tzv. sanitární den. O mytí rukou po navštívení toalety, či před jídlem snad není ani potřeba se zmiňovat a nebo ano? Na to vše a ještě více si v našem článku posvítíme.

Začněme od podlahy

Radši to vezmeme řádně od podlahy, a to doslova. Do rutiny úklidu podlahy bychom rozhodně měli jednou za čas zařadit i její dezinfekci. A to obzvlášť tehdy, jsme-li v jedné domácnosti s někým nemocným. A jak na to? Vlastně úplně jednoduše. Čistota je samozřejmě základ (a půl zdraví). Poté co je podlaha vytřená stačí vzít dezinfekční prostředek třeba G&G Antibakteriální hygienický sprej 250ml a použít ho podle příbalové informace. Nebo použít rovnou čisticí prostředek na podlahy, který už je sám o sobě dezinfekční například: Sagrotan Antibakteriální Univerzální čistič podlah Čerstvý sen 1,5l.

Kuchyň 

Co dalšího je třeba dezinfikovat? Další na řadě je samozřejmě kuchyň. Kde vlastně už desinfekci s největší pravděpodobností máme. A jakou vlastně? Už naše babičky používaly skvělý přírodní dezinfekční prostředek – ocet. Obyčejný ocet má vynikající dezinfekční účinky a navíc k ke všemu zatočí i s vodním kamenem a se skvrnami. Pokud s ním navíc otřete vodní baterie budou zářit jako nové. Použití octa je zkrátka velmi všestranné a rozhodně se vyplatí ho použít i jinak než do různých salátů. Pokud hadříkem namočeným v octovém roztoku otřeme nerezové spotřebiče budou nejen bez bakterii ale i beze skvrn. 

V kuchyni a jídelnách bychom navíc neměli zapomenout na pravidelnou dezinfekci lednice, ale i dalších povrchů – kromě kuchyňské linky nezapomínejme na židle, stůl a spotřebiče ale také třeba madla šuplíků a skříněk. Do povrchů lze zařadit i obaly potravin. Ty poté co přineseme z obchodu alespoň otřeme hadříkem se saponátem, v lepším případě dezinfekčními ubrousky – Sagrotan Univerzální čisticí ubrousky s vůní granátového jablka a limetky 60ks. Na ostatní povrchy vyzkoušejte Astonish antibakteriální povrchový čisticí sprej 750ml. Chcete-li zabít dvě mouchy jednou ranou použijte Sagrotan univerzální hygienický čistič na kuchyně 2v1, 750ml

Koupelna

Zpátky k octu u kterého se ještě chvilku zdržíme. Ocet lze použít místo aviváže při praní. Zbavíme se tím nehezkých bílých usazenin vápníku z vody, prádlo bude provoněné a bez bakterií. A nebojte nebude vonět po octu. 

TIP: Pokud zapnete pračku prázdnou s dvěma hrnky octa nalitými přímo do bubnu na nejdelší program s nejvyšší teplotou budete ji mít spolehlivě vyčištěnou a zbavenou vodního kamene. Chcete-li přece jen raději speciální prostředek určitě zkuste Kuschelweich Hygienická antibakteriální aviváž se svěží vůní 1,5l, jež zbaví vaše prádlo 99,9% všech bakterií, plísní a virů. A to vše navíc už při teplotě nad 20 stupňů.  

Na dezinfekci ostatních koupelnových povrchů je tu Sagrotan antibakteriální hygienický čistič na koupelny 2v1, 750ml se kterým se snadno a účinně zbavíte nečistoty i bakterií. 

Během čištění WC určitě oceníte  Sagrotan antibakteriální hygienický čistič na WC, oceán 2v1, 750ml. Při úklidu koupelny a toalety nezapomeňte na dotykové plochy jako je rukojeť štětky, ovládání splachování, držák na toaletní papír ale také kohoutek na baterii a držák, případně dávkovač mýdla. A při návštěvě veřejných WC mějte při ruce vždy Dr. Beckmann Dezinfekční hygienické ubrousky 10ks.

Mytí rukou

Mytí rukou patří mezi nejzákladnější hygienické návyky, jež se děti učí ještě před nástupem do školky. Avšak i v této základní kategorii hygieny lze udělat chyby. Základem je rozhodně správná technika mytí rukou. Nejprve ruce namočit vlažnou vodou a poté použít mýdlo. Poté si pečlivě umyjte celé ruce tzn. dlaně, prsty i palec a pak i zápěstí a opláchněte vlažnou vodou. Doba mytí rukou by měla být minimálně 30 vteřin. To, že si máme mýt ruce po každém navštívení toalety je snad jasné, to samé před jídlem ať už před konzumací nebo vaření, neměli bychom ale také zapomínat umýt si ruce po kontaktu se zvířaty, nemocnými nebo po kýchání, kašlání nebo smrkání.

V naši nabídce najdete Carex Original antibakteriální mýdlo na ruce 250ml.

TIP: Chcete-li, zejména dětem, ulehčit odhad toho jak dlouho si mají mýt ruce trik je jednoduchý – většinou stačí zazpívat si refrén oblíbené písničky – to pomáhá hlavně starším dětem, a pro ty nejmenší postačí říkanka – na internetu jich najdete plno.  

V další části článku o čistotě se podíváme, jak udržet čistotu ve škole nebo na pracovišti a také na co vše bychom ještě při dezinfekci neměli zapomínat.