Borůvkové koblihy s polevou

Lesy jsou plné krásných modrých kuliček borůvek. Jaké recepty s nimi byste měli vyzkoušet? Borůvkové koláče znají všichni, ale co borůvky připravit ve formě koblih právě s borůvkovou náplní? 

Doba přípravy: 35 minut + 45 minut kynutí těsta

Obtížnost: Snadné

Suroviny na 8 porcí:

Na těsto:

500g hladké mouky

50g změklého másla

85g cukru 

1 kostka droždí  (42 g)

200ml vlažného polotučného mléka 

3 vejce

špetka soli

Na náplň:

150g borůvek

100g cukru 

50g  škrobu 

100ml pomerančového džusu 

Na polevu:

500g moučkového cukru

50ml vody

šťáva z půl citronu

červené potravinářské barvivo

Podle potřeby:

tuk na smažení (sádlo, olej), potravinářské barvivo dle libosti

Výživové údaje:
3228 kJ/771 kcal; sacharidy 144g; tuky 20g; bílkoviny 12g

Postup:

Ze všeho nejdříve si zaděláme těsto. Začneme kváskem. Kostku droždí si rozdrobíme do středně velké misky. K rozdrobenému droždí přidáme vrchovatou lžíci z odváženého množství cukru. To utřeme s droždím tak, aby nám vznikla tekutá kašička. Zdá se to sice divné ale uvidíte sami, po chvíli míchání se z droždí stane řídká kaše. Do té přidáme dvě lžíce hladké mouky a půlku připraveného, vlažného mléka. Takto připravený kvásek přikryjeme čistou utěrkou a dáme na 10 minut stranou. Mezitím si do větší misky připravíme zbylé suroviny na těsto. Mouku prosejeme, přidáme na kousky nakrájené změklé máslo, vejce, zbylé mléko i cukr a špetku soli. TIP: plánujete-li pracovat s robotem, suroviny si klidně připravte do misky od robota. K této směsi pak přilejeme vzešlý kvásek. Že je kvásek vzešlý poznáme tak že nám “vybublal” a nabyl na objemu. Pokud žádnou změnu nepozorujeme, dáme mu ještě chvilku, cca 5 minut. Pokud ani poté nenastane změna je něco špatně, nejspíš s droždím a je nutné udělat kvásek nový, těsto by nám totiž jinak nevykynulo. (Kostka droždí, lžíce cukr, dvě lžíce mouky + cca 100ml vlažného mléka)

V míse zpracujeme suroviny s kváskem do hladkého těsta, chce to hodně míchání a pokud tedy vlastníte kuchyňského robota je na čase ho zapojit. Do hladka zpracované těsto poprášíme moukou, zakryjeme utěrkou a na teplém místě necháme kynout zhruba 45 minut. Těsto by mělo zdvojnásobit svůj objem.
TIP: Zabírá-li těsto v misce v nenakynutém stavu více než půlku misky, s největší pravděpodobností máte misku malou a těsto vám z ní překyne. Vezměte raději misku větší.

Než nám těsto nakyne připravíme si náplň a polevu. 

Pro vznik polevy si v misce smícháme moučkový cukr, vodu a citronovou sťávu. Do této směsi přidáme potravinářské barvivo. To přidáváme dokud se nám barva nebude líbit. 

Můžeme si také udělat trochu polevy jinak barevnou, například modrou a nebo jednoduše světlejší odstín původní barvy. 

Náplň do koblih si připravíme následovně: V hrnci si zahřejeme cukr, jakmile začne zlátnout (pozor, nesmíme ho nechat připálit!) přidáme borůvky a půlku pomerančového džusu. Necháme podusit 2 minutky. Ve zbylém džusu si rozmícháme škrob a směs pomalu za stálého míchání přilijeme do hrnce. Pak odstavíme z plotny.

Vykynuté těsto si vyklopíme na pracovní plochu. Vyválíme postupně na placku. V tomto momentě lze pokračovat dvěma způsoby:

1. Těsto vyválíme trochu tenčí a vykrajujeme pomocí skleničky na kolečka. Na jedno dáme lžičku náplně a přiklopíme druhým kolečkem. Okraje pečlivě umačkáme a znovu ořízneme sklenicí aby nám to drželo hezký tvar ale hlavně náplň, aby nám neutekla během smažení. Takto připravené koblihy necháme ještě  10 minut nakynout. Poté smažíme na velké vrstvě oleje z obou stran do zlatova.
2.
Ze silnější placky vykrajujeme sklenicí kolečka. Ty necháme 10 minut nakynout a smažíme na velké vrstvě oleje z obou stran do zlatova. Poté plníme zdobičkou či stříkačkou námi připravenou borůvkovou směsí.

Takto usmažené koblihy namočíme do polevy a máme-li nějakou polevu jinak barevnou můžeme udělat na koblihách různé vzory pomocí třeba sáčku s ustřihnutým rohem.

Po koblihách se jen zapráší.